pełna obsługa prawna osób fizycznych
i podmiotów gospodarczych

Gdy dorosłe dziecko wagaruje, nie powinno oczekiwać alimentów od rodzica

Czy jest możliwe uchylenie obowiązku alimentacyjnego po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? - pyta Czytelnik. Okazuje się, że tak. I są ku temu przynajmniej trzy powody określone przepisami.

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadziły przepis umożliwiający uchylenie się rodziców od świadczeń alimentacyjnych na rzecz pełnoletniego dziecka, jeżeli jest to połączone z nadmiernym dla nich/niego uszczerbkiem lub gdy dziecko nie stara się samodzielnie utrzymać.

Gdy rodzic w biedzie


Przesłanka pierwsza zatem to nadmierny uszczerbek dla rodzica zobowiązanego do alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka. Jeśli na niej rodzic oprze pozew, to sąd dokona ustaleń, czy dalsze utrzymywanie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka nie uniemożliwi zaspokojenia podstawowych potrzeb rodzica. Nie można bowiem nakładać na rodzica obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, jeżeli on sam znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej czy zdrowotnej. Ponadto też, gdyby miało to doprowadzić do ubóstwa. 

Gdy dziecko wagaruje


Przesłanka druga to brak starań ze strony dziecka w kierunku usamodzielnienia się. Będą to sytuacje, gdzie dziecko uchyla się od obowiązku szkolnego (wagaruje), nie uzyskuje promocji do następnej klasy z własnej winy. W przypadku dziecka, które podjęło studia  podstawą do uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego będzie brak osiągnięć w nauce. Oczywiście, trudno wymagać od dzieci studiujących w trybie stacjonarnym by jednocześnie podejmowały pracę. Dlatego też, w takiej sytuacji w pełni te alimenty im się należą. Jednak w przypadku studiów zaocznych pracować już można. Wytaczając powództwo o uchylenie alimentów, można powołać się na obydwie wymienione przesłanki. 

Gdy szacunku brak


Jeżeli rodzic chcący wystąpić  do sądu o uchylenie alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka nie może powołać się na wyżej wymienione przesłanki tj. nadmierny uszczerbek dla rodzica zobowiązanego do alimentacji czy niedokładanie starań w celu samodzielnego utrzymania się przez pełnoletnie dziecko, może powołać się na klauzulę zasad współżycia społecznego. 

Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy sytuacja materialna rodziców jest bardzo dobra, dziecko osiąga sukcesy w nauce, ale jego zachowanie jest naganne wobec matki czy ojca.

- W końcu artykuł 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, iż rodzice i dzieci  są zobowiązani do wzajemnego wspierania się i szacunku. W sytuacji, gdy pełnoletnie dziecko narusza normy etyczne i nie ma szacunku do swoich rodziców, żądanie uchylenia obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka byłoby zasadne

zródło: Adwokat Anna Dyka

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.