Wznowienie postępowania administracyjnego jest uregulowane w kodeksie postepowania administracyjnego w art. 145 i nast. We wskazanych przepisach zawarte są powody (przesłanki) , które dają podstawę do wznowienia postepowania czyli przeprowadzenia postępowania ponownie. To postępowanie polega na uchyleniu decyzji ostatecznej ( dotyczy także niektórych postanowień) wydanej przez organ administracji publicznej i przeprowadzenie ponownego postepowania administracyjnego.
Co znaczy ostateczność decyzji administracyjnej?
Decyzja ostateczna oznacza, że stronie nie przysługuje żaden środek odwoławczy. Decyzja mogła być wydana przez organ I Instancji i strona nie wniosła odwołania w odpowiednim terminie (np. nie wiedziała o toczącym się postepowaniu administracyjnym, z uwagi na doręczenie pisma pod nieaktualny adres). Mogło być również tak, że decyzja stała się ostateczna, bowiem wyczerpano już wszystkie możliwości zaskarżenia decyzji.
Kiedy można wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania administracyjnego?
W przepisach kodeksu postępowania administracyjnego zawarte są wszystkie okoliczności, które mogą być podstawą do wznowienia postepowania zakończonego decyzją ostateczną. Do nich należą: dowody, na postawie których ustalono stan faktyczny okazały się fałszywe, decyzja została wydana w wyniku przestępstwa bądź przez pracownika (organ), który winien być wyłączony, pojawienie się nowych okoliczności, które nie były znane w momencie wydawania decyzji, strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu i inne wskazane w art. 145 §1, 145a i 145b KPA.
Strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu jako podstawa do wznowienia postepowania administracyjnego?
Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, gdy osoba będąca stroną w postępowaniu administracyjnym nie została zawiadomiona o toczącym się postępowaniu, bądź nie została dopuszczona do udziału w czynnościach procesowych lub z innych niezawinionych przez nią powodów nie mogła brać w nim udziału. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia, gdy strona dowie się dopiero o istnieniu decyzji ostatecznej w trakcie wszczętego już postępowania egzekucyjnego.
Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego?
Pismo z żądaniem wznowienia postępowania administracyjnego należy złożyć do organu administracji publicznej, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Termin na wniesienie pisma jest miesięczny od dnia dowiedzenia się przez stronę o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia. W naszym przykładzie może to być moment otrzymania przez stronę tytułu wykonawczego, który stanowi o wszczęciu postepowania egzekucyjnego w administracji. We wskazanym wniosku oprócz wskazania okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania, można również zawrzeć wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji.